Цензура в Уикипедия не е възможна. Темата за войната в Украйна

 

На 3-ти март 2022 година Фондация Уикимедия излезе с официална подкрепа на руските доброволци в Уикипедия след искане за цензура от интернет регулаторите. Регулаторът на технологиите и комуникациите Роскомнадзор заплаши да блокира Уикипедия заради рускоезичната страница, отразяваща руската инвазия в Украйна, твърдейки, че съдържа „фалшиви съобщения“ за жертви от войната и последиците от икономическите санкции, наред с други неща.

„На 1 март 2022 г. Фондация „Уикимедия“ получи искане на руското правителство да премахне съдържание, свързано с непровокираната инвазия в Украйна, публикувано от доброволци в руската Уикипедия“, се казва в изявлението, изпратено до The Verge по имейл. „Както винаги, Уикипедия е важен източник на надеждна, фактологична информация в тази криза. Като признание за тази важна роля, ние няма да отстъпим пред усилията за цензуриране и сплашване на членове на нашето движение. Ние отстояваме нашата мисия да предоставяме безплатно знание на света.“

Нека припомним, че и в миналото руските власти са изпратили редица оплаквания относно съдържание в Уикипедия. Правителството направо блокира сайта през 2015 г. заради статия, свързана с канабиса, но затъмняването беше краткотрайно. Настоящата заплаха обаче е част от по-голяма онлайн репресия около инвазията – такава, при която Русия блокира Twitter и Facebook в опит да контролира информацията около войната. „Искането за сваляне е опит за цензура. Отказването на достъп на хората до надеждна информация по време на криза може да има променящи живота последствия“, предупреждава се в изявлението на Фондация „Уикимедия“.

Случаят напомня и за повече от 30-месечното блокиране на Уикипедия в Турция от 2018-2019 година – подробностите са тук.

Подробности може да прочетете в статията в The Verge от 3 март 2022 г.

Прочетете също: Украйна има нужда от вас!

Leave a Reply

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.