Един от най-амбициозните скорошни проекти на Фондация Уикимедия е „Уикипедианската библиотека“, насочен към договарянето на безплатен достъп до библиотечни и научни бази данни за доброволците, редактиращи Уикипедия. В същото време проектът помага и на издателите на научна литература и периодика да се отворят към свободното споделяне на ресурсите си с цялото общество. Цялата публикация „„Уикипедианската библиотека“ – ценен ресурс за активни редактори“
Представителите на Уикипедия – Джими Уейлс, Лайла Третиков, Патрисио Лоренте, Лурдес Карденал, Раван Джафар Алтайе и Джийван Джоуз (подробности накрая) – получават в петък Наградата на принцесата на Астурия. Снимката е любезно предоставена от Уикимедия Испания. Източник: Wikimedia Blog
Тя е Катерина Зарева-Симеонова. Тя е българският представител в деветчленното жури, което оценяваше снимките на международния етап на фотоконкурса „Уики обича Земята“. Любопитната подробност е, че през 2015 година конкурсът се проведе в общо 26 държави, но не всяка от тях има представител в журито. България беше поканена да излъчи, въпреки че у нас състезанието се организира за първи път.
Победителят ни за 2015 г. идва от езерото Шангрила, популярна туристическа дестинация в Национален парк „Централен Каракорум“, Пакистан. Снимка на Zaeemsiddiq, лицензирана под CC BY-SA 3.0.
Древният град Палмира (Тадмор) в Сирия се е превърнал в обект на унищожение от екстремистката групировка „Ислямска държава“. Басел Хартабил, застъпник на отворения код и уикипедианец, твърдо решен да съхрани града в цифров вид за бъдещите поколения, през последните три години е бил държан в затвор от сирийското правителство. Наскоро е бил тайно изведен от затвора и текущото му местоположение е неизвестно. Приятелите и семейството си му се страхуват за безопасността му.
Уикипедианецът и активист за отворен код Басел Хартабил е изведен от сирийски затвор на неизвестно място. Снимка от Christopher Lee Adams, обществено достояние.
Преди седмица завърши първият за България фотоконкурс „Уики обича паметниците“ и по брой качени снимки задминахме дори проведения при пълен успех по-рано тази година конкурс „Уики обича Земята“. 1743 снимки е един наистина впечатляващ резултат, който наистина не очаквахме предварително!