Превод от блога на Фондация Уикимедия
English Wikipedia surpasses five million articles, 01.11.2015
След почти 15 години предоставяне на света на свободно знание, броят на статиите в Уикипедия на английски език днес надмина пет милиона.
Този ключов момент беше достигнат със статията Persoonia terminalis за храста от семейство Proteaceae, характерен за източна Австралия. Статията е създадена от потребител Cas Liber, австралийски редактор с повече от 140 000 редакции, поставил началото на около 1 500 статии в Уикипедия на английски. Така статията за храста се присъединява към ВИП-клуба на милионните статии, в който досега членуват статиите за жп гарата Джорданхил в западен Глазгоу (1 март 2006), за испанската телевизионна програма „El Hormiguero“ (9 септември 2007), за норвежката актриса и режисьорка Беате Ериксен (17 март 2009) и за египетския крайбрежен град Избат ал Бурж (13 юли 2012).
Следвайки традицията, редакторите в Уикипедия на английски език решиха да отбележат знаменателния момент, като под класическото лого на пъзела-глобус бъде поставена червена лента с надпис „5 милиона статии“. До този дизайн се достигна след продължителна дискусия и създаването на 23 различни предложения от уики общността.
Уикипедианската общност написа прес-съобщение по повод това важно събитие, призовавайки потенциални редактори да помогнат с подобряването и разширяването на вече съществуващи статии, въпреки достигането на 5-милионната енциклопедична статия в сайта. Изявлението съдържа различни помощни ресурси за нови редактори, включително съвети от къде да започнете, от къде да поискате съвет от по-опитни редактори и препратки към уроци и насоки как да направите тази важна първа стъпка към редактирането на Уикипедия.
Свободната енциклопедия е единственият уебсайт, управляван от организация с нестопанска цел сред първите 35 най-популярни уебсайтове. Общият размер на Уикипедия е впечатляващ, близо 30 терабайта. Смята се, че статиите в Уикипедия съдържат минимум 18 милиона източници и съдържат общо повече от 2,5 милиарда думи. Това е първата отправна точка при търсенето на информация в световен мащаб, за което свидетелстват близо половин милиард посещения на страниците ѝ всеки ден.
Днес, Уикипедия обхваща повече теми, повече перспективи и повече гледни точки, отколкото всеки друг компендиум на глобалното познание. Тя е най-дългата енциклопедия в световната история, превъзхождаща дори Енциклопедията на Юнле от 1408 г. с нейните 22 937 глави и физически обем от 40 кубически метра. Сама по себе си Уикипедия на английски език е написана от милиони доброволци от всяка точка на света – от повече от 8 милиона регистрирани потребители и безброй анонимни редактори, които пишат и споделят тяхното знание по всевъзможни теми – от смисъла на живота и природните явления до музиканти и села.
И всичко това – напълно безплатно за всеки човек на света, за да може да се чете, ползва и възпроизвежда.
Уикипедия започва да расте бързо след стартирането си на 15 януари 2001 г. и към ноември същата година е публикуван първият вариант на добилата иконичен статут начална страница на енциклопедията. Мисията на нашето движение е да предоставим на света сбора на цялото човешко познание и тази мисия остава в процес на развитие.
Въпреки достигането на този крайъгълен камък, Уикипедия на английски си остава проект в движение и по оценките на един дороволец ще са нужни поне около сто милиона статии, за да може човешкото познание да бъде обхванато в цялост.
Към момента обаче много от статиите в англоезичната Уикипедия са кратки, съдържащи само основна информация. Налице е тенденция при избора на теми да преобладава съдържание, ориентирано към западния, основно англоезичния, свят. Уики общността обаче предприема различни инициативи за разширяване обхвата на проекта и към периферни тематики с проекти като ,,Жените в науката‘‘ и ,,Уики обича Африка‘‘.
Напред към следващите пет милиона!
Ед Ерхарт, Дописен редактор
Джо Съдърланд, стажант Комуникации,
Фондация Уикимедия
Преводач: Владислав Неделев
Редактори: Мая Маринова, Вася Атанасова