Ново класиране в „Уики обича Земята – България 2016“

Ляво: Езеро Близнака, част от Седемте рилски езера в Национален парк Рила, Красимира Дечева - kdecheva, CC-BY-SA Дясно: Природен парк Русенски Лом, Interact-Bulgaria, CC-BY_SA
Ляво: Езеро Близнака, част от Седемте рилски езера в Национален парк Рила, Красимира Дечева – kdecheva, CC-BY-SA
Дясно: Природен парк Русенски Лом, Interact-Bulgaria, CC-BY_SA

Получи се така че – без да си го поставя за цел и да го иска – организационният екип на „Уики обича Земята – България 2016“ успя да докаже, че Законът на създателя на уики софтуера, Уорд Кънингам, е в сила и работи безотказно. Малко конфузно, че това трябваше да стане не къде да е, а при класирането на финалистите в националния кръг на конкурса, но пък как иначе ще си извадим поука, която да ни държи влага за по-дълго… А, не сте чували за Закона на Кънингам ли? Ето го и него: „Най-добрият начин да получиш правилния отговор в Интернет не е да зададеш въпрос. Трябва да публикуваш грешния отговор.“

И така, един месец след като обявихме класирането на десетте снимки-победители във второто за България издание на конкурса за енциклопедична фотография от защитени природни територии, реакциите и аргументите на различни чуждестранни редактори и фотографи в Общомедия срещу две от снимките доведоха до дисквалифицирането им, пренареждането на класацията и избирането на нови две снимки, съответно за девето и десето място. Декласираните фотографии са досегашните първа и трета – с пълнолунието над Рила и дъгата над езерото Близнака и връх Харамията. Аргументите срещу тях: снимките съдържат вмъкнати обекти и прекомерна обработка на изображенията, надхвърляща допустимото за енциклопедична фотография.

В „Често задаваните въпроси“ имахме записано, че: „Снимките могат да бъдат редактирани или обработвани с произволен софтуер. Но все пак се въздържайте от изкушението да ги обработвате прекалено много: това е състезание за енциклопедична фотография, а не състезание за компютърно изкуство.“ В енциклопедичната фотография в Общомедия действително някои видове корекции, например корекции на контраста, яркостта и остротата, са допустими, когато имат за цел да повишат качеството на изображението, без да изместват фокусната точка на кадъра чрез добавяне на елементи, които поначало в реалността не са присъствали по изобразения начин – или въобще. За разлика от артистичната фотография, енциклопедичната трябва преди всичко строго да отразява действителността, защото на нея се разчита като на източник на информация, така и на ресурс с образователен, а понякога и документален и доказателствен характер.

Двете снимки, които предизвикаха критика, бяха отстранени от международния кръг на състезанието и това доведе до пренареждане и на националното класиране, при което останалите осем фотографии заеха съответните по-челни места. Добавени бяха и следващите две снимки от генералното класиране. На девето място – по любопитно съвпадение – отново е снимка на езерото Близнака и връх Харамията в Национален парк Рила с автор Красимира Дечева. На десето място се нареди изглед от Природен парк Русенски Лом с автор Interact-Bulgaria. С тези две новоизбрани снимки България математически запазва шансовете си за класиране и на международния етап на фотоконкурса „Уики обича Земята“. Резултатите на международно ниво трябва да станат известни до 15 септември.

Организационният екип на „Уики обича Земята – България 2016“ ще подобри регламента на следващия фотоконкурс догодина, както и на предстоящия „Уики обича паметниците – България 2016“, така че да бъде изрично записано изискването снимките да не бъдат обработвани с вмъкване на обекти и да не изкривяват обективната действителност. Една идея, до която организационният екип достигна „по трудния начин“, е преди финалната селекция на Топ 10 снимките с най-високи оценки ще бъдат предлагани за обсъждане в процедурите за избрани снимки в Общомедия. Така за тях ще може да се получи допълнителна обратна връзка от доброволци от цял свят, които от години участват в преглеждането и оценяването на енциклопедични фотографии и това ще даде допълнителна увереност на журито в избора на снимките-победители в следващите издания на уикимедиански фотоконкурси.

Не че сигурно няма да допуснем нови грешки. Напротив, сигурно е, че ще допуснем. Все пак ние сме доброволци и се учим от опита си по същия начин, по който пишем и статиите в Уикипедия – с винаги отворената възможност да бъдем поправяни, ако сме сгрешили. Но както казва датският поет Пит Хейн, „Пътят към мъдростта е простичък и се изразява кратко. Греши, греши и пак греши, но всеки път с по-малко.“

 

От името на организационния екип,
Вася Атанасова, Никола Калчев, Владислав Неделев

PS. Планираме да допускаме новите си грешки във фотоконкурса „Уики обича паметниците“ от 15 септември до 15 октомври 2016. Участвайте и ни дръжте под око какви ги вършим. 🙂

Leave a Reply

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.