Докато чакаме за излезе международното класиране на конкурса „Уики обича Земята“, вече научихме за една снимка-финалист от България. Става дума за партньорството между „Уики обича Земята“ и ЮНЕСКО, което съществува от тази година и се прояви в успоредно състезание за заснемане на т.нар. „биосферни резервати“.
Национален парк Рила: връх Мусала на изкачване към връх Мечит. Автор: Иван Стефанов Коев. Лиценз: CC-BY-SA 4.0. Източник: Общомедия
Ракета, изработена от доброволци, ще качи на Луната твърд диск със съдържание от Уикипедия. На него ще бъдат записани всички избрани статии от всички езикови версии на Свободната енциклопедия. Всеки от нас има време до 31 октомври да подобри любимата си статия така, че тя също да намерия място на лунната повърхност. Да действаме!
Ляво: Езеро Близнака, част от Седемте рилски езера в Национален парк Рила, Красимира Дечева – kdecheva, CC-BY-SA Дясно: Природен парк Русенски Лом, Interact-Bulgaria, CC-BY_SA
Получи се така че – без да си го поставя за цел и да го иска – организационният екип на „Уики обича Земята – България 2016“ успя да докаже, че Законът на създателя на уики софтуера, Уорд Кънингам, е в сила и работи безотказно. Малко конфузно, че това трябваше да стане не къде да е, а при класирането на финалистите в националния кръг на конкурса, но пък как иначе ще си извадим поука, която да ни държи влага за по-дълго… А, не сте чували за Закона на Кънингам ли? Ето го и него: „Най-добрият начин да получиш правилния отговор в Интернет не е да зададеш въпрос. Трябва да публикуваш грешния отговор.“Цялата публикация „Ново класиране в „Уики обича Земята – България 2016““